Jesteś tutaj

Oddział neonatologiczny z pododdziałem noworodkowym

Telefon: 
77 4467 256
Pozostałe telefony: 
  • 77 4467 259 - Ordynator Oddziału
  • 77 446-7234 - Dyżurka lekarska patologii noworodka
  • 77 4467 256 - Dyżurka pielęgniarska (położnictwo i noworodki )
  • 77 446-7249 - Położne (patologia noworodka)

 

Personel: 
  • dr n med. Krzysztof Stempniewicz - Ordynator, specjalista pediatrii i neonatologii
     
  • Położna Oddziałowa: Halina Droń
Krzysztof Stempniewicz
Ordynator,
specjalista pediatrii i neonatologii

Krapkowicki Oddział neonatologiczny z pododdziałem patologii noworodka jest od 1 września 2021 roku oddziałem II stopnia referencyjności, co oznacza, że zajmujemy się noworodkami urodzonymi od 34 tygodnia ciąży, czyli również urodzonymi przez mamy, u których ciąża przebiegała z pewnymi nieprawidłowościami.

Oddział znajduje się w nowo wybudowanym skrzydle szpitala w Krapkowicach-Otmęcie, w bezpośrednim sąsiedztwie traktu porodowego. Do dyspozycji naszych pacjentek i ich nowonarodzonych pociech mamy siedem estetycznych i komfortowych sal jedno- i dwuosobowych, które pozwolą im na relaks i odpoczynek w tak ważnym dla nich czasie. Oddział neonatologiczny funkcjonuje (wraz z Oddziałem Położniczym) w systemie rooming-in: podczas pobytu w szpitalu mama przebywa przez cały czas z dzieckiem (jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych), co znacząco wpływa na rozwój więzi emocjonalnych między nimi. W części patologii noworodka mama ma również możliwość przebywania z dzickiem podczas jego hospitalizacji.

Daje mamie możliwość ciągłej obserwacji i pielęgnacji noworodka oraz karmienia piersią. Wykwalifikowany personel oddziału poprawia poczucie bezpieczeństwa pacjentów, udziela fachowych porad odnośnie zasad pielęgnacji i karmienia noworodka oraz informacji o stanie zdrowia. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami mamą i jej pociechą, przez cały okres pobytu w szpitalu, zajmuje się ta sama położna/pielęgniarka.

Mama może być obecna (jeśli tylko chce i nie ma przeciwwskazań zdrowotnych) przy codziennym badaniu dziecka, a także przy wszystkich procedurach pielęgnacyjnych i diagnostycznych. W czasie pobytu noworodka na oddziale wykonywane są badania przesiewowe w kierunku przewodozależnych wrodzonych wad serca, wrodzonych wad słuchu, pobierana jest krew na badania przesiewowe w kierunku wrodzonych wad metabolizmu oraz mukowiscydozy.

Przy wskazaniach klinicznych (np. nieprawidłowy wywiad ciążowy czy okoliczności towarzyszące porodowi) wykonujemy badania dodatkowe – badania krwi, USG przezciemieniowe lub jamy brzusznej. Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami noworodki otrzymują po urodzeniu witaminę K oraz witaminę D w czasie całego pobytu w oddziale.

Oddział noworodkowy

Szczególny nacisk kładziemy na przygotowanie noworodka do wypisu ze szpitala. Mamy uczone są odpowiedniej pielęgnacji dziecka, zasad kąpieli, technik karmienia piersią i wspomagania laktacji oraz zachowania odpowiedniej diety w czasie karmienia piersią.

Na oddziale zostały wyodrębnione Pokoje Laktacyjne (swego czasu pierwsze takie rozwiązanie w województwie), w których znajdują się wysokiej klasy laktatory. W Pokojach Laktacyjnym istnieje możliwość stymulacji wytwarzania pokarmu, odciągania pokarmu z zachowaniem właściwej intymności. W razie zaistnienia wskazań, wykonujemy badania laboratoryjne, prowadzimy terapię żółtaczki okresu noworodkowego.

Oddział noworodkowy

Dzieci chore już nie są przekazywane do oddziałów specjalistycznych w województwie i poza nim, chyba że ich stan wymaga przekazania na najwyższy, III poziom referencyjności.  W oddziale hospitalizowane są również dzieci urodzone poza naszym szpitalem, czyli takie, których zachorowanie nastąpiło np. w domu, a wymagana jest hospitalizacja na oddziale noworodkowym. W przypadku wątpliwości dotyczących noworodka i jego mamy służymy pomocą – wszelkie pytania i wątpliwości proszę przesyłać na adres poczty elektronicznej Ordynatora: k.stempniewicz@kcz.krapkowice.pl.
Żaden list nie pozostanie bez odpowiedzi, choć w niektórych przypadkach będziemy potrzebowali nieco więcej czasu na udzielenie profesjonalnego wyjaśnienia
.

Zachęcamy również do zapoznania się z regulaminem odwiedzin, regulaminem porządkowym, kryteriami wypisu noworodka oraz formularzem zgody na zabiegi w oddziale neonatologicznym (proponujemy, aby ten formularz wydrukować w domu i przynieść do szpitala już wypełniony) – dokumenty można pobrać poniżej.

Prosimy o przesyłanie wszelkich uwag i zastrzeżeń dotyczących naszej pracy oraz propozycji jej usprawnienia. Można skorzystać z ankiet zadowolenia pacjenta znajdujących się na oddziale, lub przesłać uwagi na adres poczty elektronicznej Ordynatora k.stempniewicz@kcz.krapkowice.pl.

Galeria: