Jesteś tutaj

Aktualności

Kongres Światowego Stowarzyszenia Urologicznego

W dniach 19-22 października 2017 roku odbył się 37 Kongres Światowego Stowarzyszenia Urologicznego. Miejscem obrad było Centrum Kongresowe w Lizbonie, stolicy Portugalii.
 
"Wraz z kilkunastoma kolegami z Polski miałem przyjemność uczestniczenia w Kongresie. Program obrad był bardzo obszerny i obejmował wszystkie działy urologii.  Miałem okazję zapoznania się z najnowszymi doniesieniami na temat  zastosowania laserów w urologii.  Znacznie zwiększa się dostępność do operacji laserowych gruczolaka stercza. Większość doniesień dotyczyła laserów holmowych i tulowych, ale coraz częściej pojawiają się analizy zabiegów wykonanych laserami diodowymi. Skuteczność zabiegów jest porównywalna, natomiast koszty eksploatacji i koszty dla pacjenta są przy laserach diodowych znacznie mniejsze. Przewiduje się , że ciągu kilku następnych lat  laserowe operacje  stercza zastąpią operacje wykonywane z zastosowaniem energii elektrycznej.
 Od maja 2017 roku w  Krapkowickim Centrum Zdrowia mamy możliwość przeprowadzania zabiegów laserowej resekcji gruczolaka  przy pomocy polskiego lasera diodowego  SALSA 120. Pacjenci  zakwalifikowani do zabiegu  przez urologa zgłaszają się na Oddział Urologii Jednego Dnia w dniu operacji i na drugi dzień wypisywani są do domu. Cewnik usuwany jest w pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu.  W badaniach pooperacyjnych u  pacjentów   zmniejsza się ilość oddawania moczu w nocy i poprawia się jego  strumień. Niestety ze względu na niski kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia zabiegi laserowe wykonywane są na zasadach komercyjnych".
 
Kierownik Oddziału Urologii Jednego Dnia
Dr n. med. Krzysztof Partyka
 
W załączeniu zdjęcie z Kongresu. Dr Partyka (pierwszy z prawej) w czasie obrad Kongresu.
Załączniki: