Jesteś tutaj

Aktualności

Praca naukowa lekarzy Krapkowickiego Centrum Zdrowia zaprezentowana na Kongresie Brytyjskiego Towarzystwa Chirurgii Jednego Dnia w Anglii

Praca naukowa z Oddziału Urologii Jednego Dnia i Oddziału Chirurgii Krapkowickiego Centrum Zdrowia została przedstawiona na Kongresie Brytyjskiego Towarzystwa Chirurgii Jednego Dnia w Scarborough w Anglii.

Praca zaprezentowana przez doktora Krzysztofa Partykę na Kongresie w Anglii, w czerwcu 2014 roku dotyczyła możliwości wykonywania operacji laparoskopowego usunięcia torbieli nerek w trybie jednodniowym. Operacje takie wykonywane są w Oddziale Urologii Jednego Dnia w KCZ od  ponad roku.

 

Dr Partyka wyjaśnia na czym polega laparoskopowa operacja torbieli nerki?

Leczenie laparoskopowe torbieli nerek jest obecnie postępowaniem z wyboru. Zastępuje leczenie operacyjnie, w którym pacjent po rozległym rozcięciu powłok brzusznych pozostawał w szpitalu  kilka dni  i był narażony  na powikłania pooperacyjne w postaci zakażenia rany pooperacyjne, rozejścia się szwów lub przepukliny.  Zabiegi laparoskopowe całkowicie eliminują powyższe powikłania.

W Krapkowickim Centrum Zdrowia w ramach współpracy z Oddziałem Chirurgii, prowadzonym przez dra Grzegorza Krasowskiego  postanowiłem rozpocząć wykonywanie  w/w procedury w ramach pobytów jednodniowych.

W jaki sposób przygotowywano pacjentów do operacji ?

Pacjenci kwalifikowani do zabiegu operacyjnego w trybie jednodniowym muszą być bardzo dokładnie przygotowani. Po konsultacji urologicznej mają wykonywane badania laboratoryjne w trybie ambulatoryjnym i po dokładnym omówieniu sposobu wykonania operacji, możliwych powikłań i zasad współpracy z lekarzem prowadzącym, kierowani są w wyznaczonym dniu na Oddział Urologii Jednego Dnia. W dniu przyjęcia po konsultacji anestezjologicznej wykonywany jest zabieg laparoskopowy. W dniu następnym po ocenie stanu zdrowia przez lekarza pacjenci są wypisywani do domu. Opieka pooperacyjna prowadzona jest w warunkach domowych przez rodzinę, pod kontrolą lekarza urologa. Maksymalne skrócenie pobytu, przy bezpiecznej i małoinwazyjnej operacji laparoskopowej jest obecnie całkowicie akceptowane przez pacjenta i doceniane ze względu na oszczędności przez systemy ochrony zdrowia w wielu krajach Europy.  Obecnie nadal wykonujemy takie operacje, a jedyną przeszkodą jest mała ilość punktów w kontrakcie na Oddział Urologii Jednego Dnia, który pozwala nam na wykonanie jednego, takiego zabiegu miesięcznie.

Co  zawierała analiza wykonywanych operacji?

Analizowaliśmy wiek i płeć pacjentów, wielkość i umiejscowienie torbieli oraz czas operacji . Jednak najważniejszym punktem naszej pracy była ankieta przeprowadzona wśród pacjentów po operacji. Oceniali oni pobyt w Oddziale, poziom bólu po operacji oraz odpowiadali na pytanie ; czy w razie ponownego zabiegu decydowaliby się ponownie na zabieg w trybie jednodniowym ?  Wszyscy pacjenci odpowiedzieli na to pytanie pozytywnie, i chętnie poleciliby w/w procedurę innym chorym. To utwierdziło nas w przekonaniu, że zabiegi laparoskopowego usunięcia torbieli nerki mogą być wykonywane w trybie jednodniowym. Maksymalnie skrócenie  pobytu w szpitalu, ograniczenie ilości  powikłań oraz przestrzeganie opracowanego trybu przyjęcia i wypisu opartego na ścisłej  współpracy pacjenta i lekarza to droga do bezpiecznego, szybkiego i przyjemnego dla pacjenta leczenia zabiegowego.

Czyli, zabiegi w trybie jednodniowym są "przyjazne" pacjentowi ?

Oczywiście. We współczesnym świecie pacjent liczy na szybką diagnozę, szybkie leczenie i szybki powrót do zdrowia i pracy zawodowej. Niestety nasz system opieki zdrowotnej nie chce mu w tym pomóc. Procedury jednodniowe są gorzej wyceniane przez Narodowy Fundusz Zdrowia a ich liczba nadal jest ograniczona w kontrakcie.  Preferowany jest zamierzchły styl prowadzenia chorego z długim pobytem szpitalnym, nawet przy drobnych zabiegach, wykonywaniem niezliczonej ilości badań dodatkowych i  opornym wprowadzaniem metod małoinwazyjnych. A wiadomo im krótszy pobyt w szpitalu i krótki okres rekonwalescencji tym mniej wizyt kontrolnych w przepełnionych poradniach i krótszy czas absencji w pracy, a co za tym idzie konkretne, finansowe oszczędności w systemie ochrony zdrowia. Same korzyści i dla pacjenta i dla płatnika. Mam nadzieję, że w kolejnych latach nastąpią zdecydowane zmiany na korzyść zabiegów małoinwazyjnych.

 

 

Załączniki: